Print Page   |   Sign In   |   Register
Past Award Winners
Share |
AWARD OF MERIT YEAR CHARLES W. WILSON AWARD YEAR FULLER AWARD YEAR
J. Stuart Adams 2016 David Gardner 2016 Scott Paxman 2016
Richard J. Scott 2016 Lee Wimmer 2015 Mark Stanley 2015
Kim Buttschardt 2015   Roger Payne 2014   Hank Childers 2014
Mariam Ingham 2014 Steve Smart 2013 Dave Pitcher 2013
Mike McKee 2013 Richard Bay 2012 Florence Reynolds 2012
Ken Murdock 2012 Rick Wheadon 2011 Bart Simons 2011
Gary Swensen 2011 Gerard Yates 2010 Eva Nieminski 2010
Patrick Painter 2010 Florence Reynolds 2009 Rick Wheadon 2009
Ralph Becker 2009 Ken Bousfield 2008 Tage Flint 2008
Scott Robertson 2008 John Carman 2007 David E. Hansen 2007
Insa Reipen 2007 David Ovard 2006 Richard Brimhall 2006
Leighann Gilson 2006 Tage Flint 2005 Paul Hodson 2005
Thomas Hatch 2005 Eva Nieminski 2004
Lou Eddy 2004
Fred Moreton 2004 Don Christiansen 2003 Duane Green 2003
Nick P. Sefakis 2002 Bruce W. Chesnut 2002
DISTINGUISHED PUBLIC SERVICE YEAR Dick Fritzsche 2001 Anna Wilson 2001
Rhonda Withers 2016   Merril L. Bingham 2000   Michael W. Collins 2000
Dave & Leann Hansen 2015 Ivan Flint 1999 Larry R. Gilson 1999
Carolyn Quigley 2014 LeRoy W. Hooten, Jr.  1998 Nick P. Sefakis 1998
David Norman 2013 LeRoy W. Hooten, Jr. 1998 Milton A. Walters 1997
Milt Walters 2012 Paul Hodson 1997 John E. Wiskus 1996
Keith Denos 2011 Robert B. Hilbert 1996 Richard Fritzsche 1995
Darryl Dixon 2010 Charles W. Wilson 1995 David G. Ovard 1994
Shane Swensen 2009

Wendell E. Evenson 1993
Scott Roberts 2008 OUTSTANDING OPERATOR IDAHO YEAR   Ivan Flint 1992
Tim Doxey 2007    Jeff Williams 2016   Robert J,. Drollinger 1991
Larry Bowley 2006 Zech Prouse 2015 Gayle Smith 1990
Bruce Cuppett 2005 Lowell Lee 2014 Merril Bingham 1989
Jeff Niermeyer 2005 Chuck Velman 2013 Cliff A. Fitzsimmons 1987
Bob Drollinger 2004 Harold Hargraves 2012 LeRoy W. Hooton, Jr.  1985
Larry Christensen 2003 James Taylor 2011 R. Terry Holzworth 1983
Wayne Winsor 2003 Brad Anderson 2010 John J. Perkins 1981
Melvin G. Mackay 2002 Richard Mangum 2009 Earl C. Reynolds 1980
Michael Scheetz 2002 Gene Lish 2008 Richard F. Sherwood 1978
Woody Anderson 2007 Vaughn B. Wonnacott 1977
OUTSTANDING OPERATOR UTAH YEAR Bryan Hall 2006 James F. Robinson 1975  
Quinn Fenton 2016   Tony Wise 2005   Glade Anderson 1974
Dallin Ewell 2016   Mike Schroder 2004   John P. Robinson 1973
Brad Grammer 2015 Allen G. Wilder
2004 William W. Anderton 1970
Mark Scott 2014 Walt Appell 2003
Robert B. Hilbert 1968
Jeff Connor 2014 Dennis Turner 2002 Carl Painter 1967
Craig F. Fahrni 2013 Charlie Piquet 2001 W. Franklin Richards 1966
Blake Anderson 2012 Larry Christensen 2000 Robert B. Hamilton 1965
Ron Payne 2011 Fred Ostler 1999 Win Templeton 1964
Jay Glazier 2011 Robert Culver 1998 Charles W. Wilson 1963
Auggie Rose 2010 Archie Sheppard 1997 William C. Hague 1962
Duane Green 2010 Dave Stoker 1997 Lynn M. Thatcher 1961
Mike Campbell 2010 DeLynn Edstrom 1996

John Lawson 2009 Ray Welker 1995
 
Daryl Devey 2008 Irvin Hardy 1994

Brett Goodwin 2008 Jack Olney 1992
 
Robert Fearn 2007 Reed Halverson 1987
Ken Mitchell 2007 Ivrin Hardy 1984 OUTSTANDING ADMINISTRATOR YEAR
Jerry Nielson 2007         Tammy North 2016
Jeff Hilbert 2006
  Roy McDaniel 2015
Mark Williams 2006
  Lorraine Kirkham 2014
Joe Williford 2006 Donna Connor 2013
Dirk O. Anderson 2005 OUTSTANDING SERVICE AWARD YEAR Pam Erickson 2012
James Pace 2005   Clint Jensen 2016   Don Bruey 2011
Jerry Allen
2005 Mark Anderson 2015 Louie Fuell 2010
Harold Israelsen 2004 Tena Campbell 2014 Brenda Wilde 2009
Michael Carlson 2003 Darek Kimball 2013 Betty Sersland 2008
David Hardy
2003 Harold Israelsen 2012 Linda Jennings 2007
Francisco Sabuco 2002 Sybilla Dalton 2011 Sybilla Dalton 2006
Scott Hill 2001 Elden Olsen 2011 Alane Boyd 2005
Richard Hilbert 2000 Steve Cain 2010

Blair Blonquist 1999 Lance Houser 2010
Glen Fleener 1998 John Oakeson 2009
Billy Goss 1997 Jerry Gibbs 2008
Duane Bolander 1996 Lane Gray 2007
Stephen Yenchik 1995 Stephanie Duer 2006
Neil Forster 1994 Marie E Owens 2006
John Oakeson 1993 Sherrie Mobley 2005
Elden Olsen 1993 Jim Lewis 2005
Michael Moss 1993 Scott Paxman 2005
Donald Muhlestein 1992 Sharla Frasure 2004
John Madsen 1992 Bruce Chesnut 2004
Bert Piling 1991 Eva Nieminski 2004
Jeff Bryant 1990 David Hansen 2003
Steve Adamson 1989 Linda Moss 2003
Bob Grosland 1988 Paul Hodson 2002
Scott Haslam 1987 Ivan Flint 2002
Ray Huffaker 1987 LeRoy Hooten 2002
Donald Muhlestein 1986 Dave Ovard 2002
Paul Hodson 1986 Nick Sefakis 2002
Robert Wallin 1985 Anna Wilson 2002
Thomas Sherwood 1985
Glen Gubler 1984




Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal